Бойові дії на Західному фронті І світової війни
12 серпня 1914 року війська Австро-Угорщини розпочали вторгнення в Сербію, але уже біля гірського хребта Цера були зупинені, а потім і відійшли назад. 7 вересня наступ австро-угорців відновився і тривав до 3 грудня 1914 року, коли Сербії надали допомогу її союзники і до 14 грудня 1914 року територію Сербії очистили від інтервентів.
На боці Троїстого союзу виступила Болгарія, що полегшило окупацію Сербії і встановлення прямого залізничного сполучення з Туреччиною. А це, в свою чергу, привело до вступу Туреччину у війну на боці Троїстого союзу (12 листопада 1914 р.).
В той же час, виконуючи план Шліффена, Німеччина розпочала вторгнення у Францію, порушивши нейтралітет Бельгії та Люксембургу, щоб обминути укріплення на франко-німецькому кордоні зведені Францією. Німецька армія провела маневр охоплення французької столиці і вирішальні бої розпочались на р. Марна (5-12 вересня 914 р.). Тільки достроковий наступ російської армії в Східній Пруссії та Галичині врятував союзні війська віл розгрому, бо німецьке командування було змушене перекинути частину військ проти Росії.
У 1915 році основні бої були зосереджені на Східному фронті, спроби активними діями вивести з війни Туреччину провалились.
У 1916 році німецьке командування знову спланувало провести активні дії на Західному фронті, сподіваючись, що Росія була достатньо виснажена в 1915 році і буде лише тримати оборону в 1916 році. 21 лютого 1916 року розпочалась знаменита Верденська операція. Румунія також вступає у війну на боці Антанти, але уже 22 листопада (6 грудня) 1916 року Бухарест був окупований німецькими військами. Це змусило Росію направити сюди частину своїх сил і утворити Румунський фронт. В 1916 році відбулась Ютландська битва (250 кораблів, з яких 58 великих). З великими втратами все таки британці виграли цю битву і підірвали віру німців у можливість перемоги на морі.
На кінець 1916 року переваги не мала ні одна із сторін, але вже почалось виснаження сил і ресурсів.
1917 рік став вирішальним, бо на боці Антанти вступили у війну США (квітень 1917 р.) (Привід – потоплення «Луїзитанії», де загинуло багато американських громадян, німецьким підводним човном).
Кроком відчаю стає оголошення Німеччиною «необмеженої підводної війни» 1 лютого 1917 року (знищено більше 1000 різних кораблів).
Інші спроби змінити аби пришвидшити перемогу були невдалими.
На початку 1918 року президент США Вудро Вільсон опублікував свої «14 пунктів», які мали врегулювати укладання миру і післявоєнне життя. Спроба німців наступу на Західному фронті була перервана свіжими американськими військами і знову межею між військами стала «лінія Зігфрида».
|