Середа, 24.04.2024, 14:11
Історія України
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Загальні [47]
Загальні статті, які поки не відніс в інші рубрики
Антропологія [4]
Розвиток від форм мавпи до сучасної людини
Періодизація [8]
Періодизації історичних подій
Персоналії [167]
Біографії діячів
Первіснообщинний лад [17]
Матеріали з історії з палеоліту до поч. ІХ ст. н.е.
Рабовласницький лад [3]
Про розвиток рабовласницького ладу
Київська Русь [11]
матеріали з історії князівства Русь
Литовсько-польська держава (1340-1648) [2]
Військо Запорозьке (1648-1764) [0]
Під владою Росії, Австрії (1764-1917) [0]
Україна в ХХ ст. [17]
матеріали новітньої історії України
Радянська Україна (1921-1991) [4]
всі матеріали, що стосуються часів радянської влади
Українські землі в складі іноземних держав в ХХ ст [0]
Національно-визвольна боротьба в ХХ ст. [0]
статі про ОУН, УПА та інших патріотів України
Незалежна Україна (з 1991) [10]
історія в часи сучасної незалежної України
Джерела історії [13]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 726
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Василь Касіян

Василь Ілліч Касіян

відомий український художник, один з кращих графіків сучасності, народився в селі Микулинці, що на Західній Україні, 1 січня 1896 року в сім'ї селянина. Разом з батьком ходив до міста на заробітки. Захоплювався малюванням. «Я малював усюди, — згадував згодом художник, — на спітнілих шибках вікон пальцями, на побілених стінах хати — вуглем, на землі — сухою жовтою глиною». Вчителі в середній, а потім і в снятинській вищій реальній школі, намагались підтримати і розвинути природний хист хлопчика. Василь вже мріяв про вищу освіту. І раптом — війна.

В середині серпня 1914 року Василя затримали жовніри за те, що він малював гармату. В жандармерії юнак відповів: зроду не бачив справжньої гармати, і тому — малював. Підозрюваному в шпигунстві, йому загрожував розстріл, і розмова була б коротка, якби не втручання Василя Стефаника, депутата австрійського парламенту.

Навесні 1915 року Касіяна було мобілізовано. Аж до 1918-го юнак воював. Підписане командуванням австро-угорської армії перемир'я з італійцями для інтернованих в Італії частин означало полон. Василь відбував його в концентраційному таборі поблизу міста Кассіно в провінції Кассерта.

Успіх трьох виставок, на яких у таборі були представлені малюнки Касіяна, посилює його запал. Він хоче вирватися з полону і вступити до Академії мистецтв. Уславлена українська співачка Соломія Крушельницька, яка, живучи в цей час в Італії, зацікавилася долею талановитого земляка, береться допомогти йому. Але й цього разу мрії художника не судилося здійснитися: уряд Італії вирішив відправити полонених українців на батьківщину. На той час Галичина вже знову під владою Польщі. Зваживши всі «за» і «проти», Касіян тікає. В невеличкому містечку Лебрінц в Австрії він працює над ілюстраціями до творів Стефаника та Шевченка. Лише в 1920 році Василь Ілліч дістався нарешті Праги й, успішно склавши вступні іспити, став учнем Празької академії образотворчих мистецтв.

1930 року художник переїздить до Києва, де живе й працює до самої смерті. Протягом десяти років Касіяна підточувала невиліковна хвороба. Клініка у Феофанії, де лікувався Василь Ілліч, розташована на околиці Києва, і саме тут, на кам'яних плитах огорожі, митець створив свій останній графічний цикл. Створив, усвідомлюючи, що ці його твори, як і невдовзі він сам, приречені на загибель.

Помер Василь Ілліч Касіян 26 червня 1976 року. Його твори — це класика

Категорія: Персоналії | Додав: uahistory (05.12.2011)
Переглядів: 1464 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz