П`ятниця, 29.03.2024, 06:38
Історія України
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Загальні [47]
Загальні статті, які поки не відніс в інші рубрики
Антропологія [4]
Розвиток від форм мавпи до сучасної людини
Періодизація [8]
Періодизації історичних подій
Персоналії [167]
Біографії діячів
Первіснообщинний лад [17]
Матеріали з історії з палеоліту до поч. ІХ ст. н.е.
Рабовласницький лад [3]
Про розвиток рабовласницького ладу
Київська Русь [11]
матеріали з історії князівства Русь
Литовсько-польська держава (1340-1648) [2]
Військо Запорозьке (1648-1764) [0]
Під владою Росії, Австрії (1764-1917) [0]
Україна в ХХ ст. [17]
матеріали новітньої історії України
Радянська Україна (1921-1991) [4]
всі матеріали, що стосуються часів радянської влади
Українські землі в складі іноземних держав в ХХ ст [0]
Національно-визвольна боротьба в ХХ ст. [0]
статі про ОУН, УПА та інших патріотів України
Незалежна Україна (з 1991) [10]
історія в часи сучасної незалежної України
Джерела історії [13]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 726
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Авенаріус Михайло

Авенаріус Михайло Петрович

(7.09.1835— 4.09.1895) 

член-кореспондент Петербурзької Академії наук, засновник першої фізичної школи в Україні, професор. Народився в Царському Селі (тепер м. Пушкін). У 1858 р. закінчив фізико-математичний факультет Петербурзького університету і працював викладачем 2-ї Петербурзької гімназії. В 1862—1864 рр. перебував у науковому відрядженні спочатку у фізичній лабораторії Магнуса в Берліні, а згодом у лабораторії Кірхгофа в Гейдельберзі. З 1865 р. завідував кафедрою фізики і метеорологічною обсерваторією Київського університету. За прикладом Московського і Петербурзького університетів (1875 р.) М. П. Авенаріус запровадив у Київському університеті лабораторні й практичні заняття з фізики. Цьому передував підготовлений ним курс «Вступ до практичних занять з фізики».

Наукова діяльність М. П. Авенаріуса розпочалася з досліджень явищ термоелектрики. Ці дослідження він підсумував у 1864 р. в дисертації на тему «Про термоелектрику». В ній він сформулював закон, названий нині його ім'ям, про залежність ЕРС термоелементів від температури.

У 1866 р. М. П. Авенаріусу було присуджено ступінь доктора за працю «Про електричні різниці металів при різних температурах», в якій він довів, що контактна різниця потенціалів є функцією від температури, і знайшов необхідні умови для обчислень цієї різниці потенціалів для багатьох пар металів.

У 1880 р. розробив систему розподілу змінного струму для живлення «свічки Яблочкова», за що в наступному році був нагороджений найвищим французьким орденом — Почесного легіону. Система тоді ж здобула срібну медаль на Міжнародній електротехнічній виставці в Парижі.

Починаючи з 1873 р. М. П. Авенаріус і створена ним фізична школа провели комплекс всесвітньо відомих досліджень критичного стану речовини і тим самим створили міцний фундамент учення про цей стан. О. Г. Столєтов, який досконало знав роботи Київської школи, в статті «М. П. Авенаріус. Біографічний нарис» (1895) писав, що близько чверті всього запасу чисел для критичних температур, який зібрано у «фізичних таблицях» Ландольта і Бернштейна, здобуто новою Київською лабораторією. Слід зазначити, що цими даними користуються і в наш час, тобто вони витримали експериментальну перевірку протягом багатьох десятків років розвитку фізики.

У 1876 р. М. П. Авенаріус ввів формулу теплового розширення рідин, яка точно визнала зміну об'єму рідин залежно від зміни температури на всьому проміжку температур аж до критичної.

М. П. Авенаріус — автор понад 30 наукових праць з різних розділів фізики. Член Російського фізико-хімічного товариства. Берлінського фізичного товариства, Московського товариства аматорів природознавства, засновник Київського товариства природодослідників та фізико-математичного товариства при Київському університеті.

 

Категорія: Персоналії | Додав: uahistory (05.12.2011)
Переглядів: 1784 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz